Bahçeli'den Ermeni sınırında namaz

  • Ana Sayfa
  • Bahçeli'den Ermeni sınırında namaz
Bahçeli'den Ermeni sınırında namaz
Bahçeli, Ani harabelerinde Cuma için izin istedi. Kiliseden bozma cami için istenilen bu izin yeni bir tartışmayı alevlendirdi!Abone ol

MHP lideri, 1 Ekim’de başlayacağı seçim turu kapsamında Kars'a giderek Ani harabelerinde cuma namazı kılacak. ‘Amaç Akdamar’a yanıt vermek mi?’ sorusu, MHP Kars Milletvekili Dağdaş’a soruldu. İşte o ilginç iddia ve bu iddiaya verilen cevap;

MHP'nin Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin cuma namazını Ani harabelerinde kılacağını açıkladı.

Aktaş, "Burada namaz kılması Türkiye’ye ve dünyaya mesajdır" açıklaması yaparken, Bahçeli'nin Selçuklu Sultanı Alparslan'ın Türkiye toprakla vajinismusta hipnoz tedavisi rına ayak bastığı yere yapacağı ziyarette önemli mesajlar vereceği belirtildi.

Bahçeli’nin, Ermenistan sınırına sıfır noktasındaki harabelerde namaz kılmasının amacı 'Akdamar'daki ayine misilleme mi?' sorusu, MHP Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş'a NTV’de soruldu.

Dağdaş, 'nasıl bir mesaj verilmeye çalışılıyor?' sorusu karşısında şunları söyledi:

"Sayın Bahçeli’nin namaz sonrası yapacağı açıklamaların içeriğini bilmiyorum. Konjoktürle örtüştürüldüğünde anlamlı bir ziyaret olduğunu söyleyebilirim. Ziyaretin siyaset devşirmek adına değil Türkiye’yle ilgili kaygılarını ortaya koymak için planlandığını düşünüyorum.

"OKYANUS ÖTESİNE..."

...Gerçekte var olan çatışma alanlarını kavrayamamış siyasi elite, Türkiye üzerindeki hesabını kitabını dışarıdan, okyanus ötesinde yapmak isteyen herkese anlamlı bir mesaj olacaktır.

Akdamar kilisesinin ayine açılışının, Türkiye’de özgürlükler, kardeşlik ve demokrasi lafını çok fazla ifade eden insanlar adına anlamlı olması söz konusu olabilir. Hoş bir davranış olarak önümüze çıkıyor olabilir. Aynı zamanda, Sultan Alparslan’ın bu topraklara girdiğinde namaz kıldığı caminin en azından hatırlanması gerektiğini düşünüyorum.

Akdamar kilisesi bir anlam taşıyabilir ve bu normaldir. İçeriğini göremediğimiz açılım iddiası, Türk kelimesinin bu coğrafyadan silinmesiyle ve sahipsiz bırakılmasıyla ilgili bir sıkıntı var. Belki bu manada da ziyaret ve mesajlar önemli bir anlam taşıyacaktır.

BAKAN GÜNAY’A SORULDU

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, harabelerde bir etkinlik yapmak için bakanlıktan izin gerekip gerekmediği soruldu.

Günay, ''Bireysel olarak namaz kılacaksa her yerde bir temiz mekan bulup namaz kılabilir. Bir toplu gösteri yapmaya kalkarsa Anayasa, Siyasi Partiler Yasası bir siyasi partinin din istismarı ile yola çıkmasını galiba engelliyor. Ama bireysel olarak bir hakkını kullanmasına saygı duyarım'' yanıtını verdi.Kategori : POLİTİKA