Özür yoksa Gül'den de randevu yok!

  • Ana Sayfa
  • Özür yoksa Gül'den de randevu yok!
Özür yoksa Gül'den de randevu yok!
Peres ile görüşmeyen Gül, bu tavrına CNN International'da açıklık getirdi. Gül, İsrail tarafının çok büyük hata yaptığını söyledi.Abone ol

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York'taki temasları sırasında CNN International'da yayımlanan ''GPS'' programında gazeteci, yazar Ferid Zekeriya'nın sorularını yanıtladı. Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısı ile ilgili olarak ''İsrail tarafı çok büyük hata yaptı'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, CNN International'da gündeme ilişkin soruları cevapladı. Gül, Mavi Marmara baskısıyla ilgili olarak "Bu bizim tercihimiz değildi. Biz ilişkilerdeki bu bozulmayı tercih etmedik ama maalesef İsrail tarafı çok büyük hata yaptı'' diye konuştu.

''Biz bunu görmezden gelebilir miyiz, Akdeniz'de meydana gelen olayı unutabilir miyiz? Bu gemide sekiz Türk ve bir Amerikan vatandaşının öldürüldüğünü unutabilir miyiz?'' diyen Gül, bu gemilerin insani y search engine optimization ardım taşıdığını, suç işlemediğini vurguladı.

''İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ İSRAİL'E KALMIŞ''

''Türkiye'nin Arap dünyasının aklını ve kalbini kazanma yönünde İsrail'e saldıran bir dış politika izlediği'' yönündeki iddialara ilişkin bir soru üzerine ise Gül, bunların doğru olmadığını belirtti.

Gül, ''Biz İsrail'e karşı değiliz. Biz düşman değiliz, ama yanlış politikaları eleştirme hakkına sahibiz'' dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normale dönme şansının olup olmadığının sorulması üzerine ise Gül, ''Bu İsrail'e kalmış'' dedi. ''İsrail'in özür dilemesini istiyor musunuz?'' sorusunu Gül, ''Uluslararası hukuk ne diyorsa burada o uygulanmalıdır'' diye yanıtladı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, kendisinden Türk tarafından özür dilemesinin istendiği ve bunun kabul etmediği için Gül'le görüşemediklerini söylediğinin belirtilmesi üzerine Gül, ''Hayır, bunlar doğru değil. Sayın Peres'le dostuz, birbirimizi eskiden beri tanıyoruz ama bu sefer bu tür bir randevu yoktu'' dedi.

''Peres'le hiçbir ön koşul ileri sürmeden, özür dilemesini beklemeden sadece konuşmak için görüşür müydünüz?" sorusu üzerine Gül, ''Hayır. İsrail'in yaptığı hareketi (Mavi Marmara saldırısı) savunduğunu görüyorum ve sanki biz yanlış birşey yapmışız gibi bizi eleştiriyorlar. Bu tür bir anlayışla nasıl görüşebilirim? Benin vatandaşlarımın öldürüldüğünü nasıl görmezden gelirim? Bizim bin yıllık devlet geleneğimiz var, bütün bunları nasıl unuturum?'' dedi.

''TÜRKİYE ABD'NİN GÜÇLÜ BİR DOSTUDUR''

Gül, ''Türkiye hala ABD ve Batı'nın sadık bir dostu mu?'' sorusuna, bu sorunun kendisine çok sık sorulduğunu belirterek ''Türkiye, İttifak'ın bir parçasıdır ve Türkiye, ABD'nin çok güçlü bir dostudur'' karşılığını verdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk Müslüman ülke ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğini ve Mecliste ''mükemmel'' bir konuşma yaptığını belirten Gül, Türkiye'nin bunu çok takdir ettiğini ifade etti.

'(İRAN'A YAPTIRIMLARA) HAYIR OYU, DAHA FAZLA DİPLOMASİNİN YOLUNU AÇTI''

İran'a yaptırım kararına Türkiye'nin ''hayır'' oyu kullanmasına ilişkin bir soruya Gül, bunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirterek ''O oy, daha fazla diplomasinin yolunu açtı'' karşılığını verdi.

Bu sorunu çözmede iki yol olduğunu, bunun ya savaş ya da diplomasi olduğunu belirten Gül, ''Biz diplomasiyi tercih ediyoruz çünkü eğer savaş çıkarsa bölge çalkantı içine girecek'' dedi.

PERES DE AYNI PROGRAMDA

Aynı programda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Ferid Zekeriya'nın sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine Peres, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yardım filosuyla ilgili olarak özür dilemesi istendiği için New York'taki görüşmenin gerçekleşmediğini söyledi.Kategori : POLİTİKA