Selendi olaylarına şok hapis talebi

  • Ana Sayfa
  • Selendi olaylarına şok hapis talebi
Selendi olaylarına şok hapis talebi
Roman ailelere yönelik linç girişimiyle ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede 80 sanık için savcı 150 yıl istedi!Abone ol

Manisa'nın Selendi İlçesi'nde yaşayan Romanların evlerinin, çadırlarının yakılması ve ilçeden sürülmeleriyle ilgili olayların soruşturması tamamlandı. Selendi Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, olaylara karıştığı belirtilen 80 sanık hakkında 3 yıldan 150 yıla kadar hapis cezası istendi.

Selendi'deki olaylarla ilgili soruşturmayı yürüten savcı Makbula Karadağlı Çetin, iddianameyi tamamladı. Kameralara yansıyan tüm kayıtları inceleyen Çetin, görüntülerde sadece Romanların malına zarar verilmediğini, olaylara karışanların "Romanları öldürelim", "Buradan gönderelim" gibi sözler söylediğini belirledi. Savcı Çetin tarafından hazırlanan iddianamede, 80 zanlı hakkında, Mala zarar vermek, halkı din ve düşmanlığa tahrik etmek, aşağılamak ve izinsiz gösteri yapmak" suçlarından yargınlanmaları istendi. Sanıkların mala zarar verme suçunu birden çok kez, zincirleme olarak tekrarladığı belirtilerek ceza oranı ar dental crown turkey prices tırıldı. 80 sanık hakkında 3 ila 150 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

Selendi davasının duruşması 16 Aralık 2010'da Selendi Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Ancak Roman ailelerin ifadeleri, yeni ikametleri Salihli ilçesinde olduğu için 11 Ekim'de Salihli'deki Asliye Ceza Mahkemesi'nde alınacak.

"HEPİMİZ KARDEŞİZ"

Olaylarla ilgili mahkemede ifade verecek olan Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, "Yanlış bir anlaşma yüzünden olaylar kıvılcıma dönüştü. İlçemizdeki Roman yurttaşlar evlerinden barklarından oldu. Selendi ilçemizin de adı kötüye çıktı. Salihli ilçesine taşınan Roman vatandaşlarımızın bir çoğu ilçemize gelerek buradaki esnafla hem görüşüyorlar hem de alışverişte bulunuyorlar. Aralarında kötü bir şey olsa böyle bir oluşum hayatta ilçemizde yeniden filizlenmez. Açılan davalar sonunda Selendi halkı ile Roman vatandaşlarımız bir kardeş olduklarını anlayacaklar. Ortada bir ırkçılık girişimi ve oluşumu yoktur. Böyle bir şey de düşünülemez" dedi.

İddianameye göre olaylar 5 Ocak 2010'da saat 20.00 sıralarında başladı ve şöyle gelişti:

* Kalabalık grup Roman mahallesine gitti. Polis tutanakları, kamera kayıtları, televizyon kanallarının kamera görüntülerine göre kalabalık grup olay anında şu sözleri sarfetti:

"Bunlar buradan gidecek, yoksa biz halk olarak gereğini yapacağız. Selendi bizimdir, bizim olacak. Burası Selendi, buradan çıkış yok. Çingeneler buradan gitsin. Saldıralım, bu Romanları sürelim. Çingeneler bizim camimize, dinimize, karımıza, kızımıza küfür ediyor, bunları burada istemiyoruz. Öldürelim. Evlerini yakalım. Bırakın bu şerefsizleri, bunları burada barındırmayalım. Bunlar Çingene, bunlara dersini verelim. Selendi halkı şerefsiz mi? Bunların yaptıkları yeter, Romanlar hırsızlık yapıyor. Bizi rahatsız ediyorlar."

* Kalabalık gece Romanlara ait ev, çadır ve arabalara taş ve sopalarla zarar verdi ve yakmaya çalıştı. Güvenlik gerekçesiyle Roman vatandaşlar jandarma ve polis tarafından evlerinden çıkarılıp Selendi İlçe Jandarma Binası'na götürüldü.

* Romanlar ayrıldıktan sonra da olaylar yatışmadı. Selendi Kaymakamı Selim Palamut, kalabalığa sakin olmaları konusunda bir konuşma yaptı. Kalabalık sakinleşmeyerek Romanların yaşadığı sokaklara dağıldı. Burada da olaylar devam etti. Ev, araç ve çadırlara zarar verildi. Emniyet görevlileri ha vaya uyarı ateşleri açtı. Olaylar sırasında altı av tüfeği ve bir kuru sıkı tabanca ele geçirildi.

* O gece sanıklardan bazıları kalabalığın önünde yürüdü, jandarmaya "Halk sinirli, önümüzde durmayın, bize zor kullanmayın" dedi. Mağdurlardan Erdal Çetin'in evine zarar verip "Bunlar buradan gidecek. Terk etmezlerse biz halk olarak gereğini yapacağız, bunlar buradan gidecek, bunlara günlerini gösterelim" diye bağırdı. Bir minibüse molotofkokteyli attı.

* Bir başka sanık ise kalabalığa hitaben, "Romanların buradan gitmesi gerekiyor. Bunlar bize zarar veriyor, değerlerimize küfür ediyor", kolluk kuvvetlerine de "Bırakın geçsinler, niye onları koruyorsunuz, Romanları atsınlar, vursunlar, öldürsünler, Çingeneler buradan gidecek" şeklinde sözlerle halkı kışkırttı.Kategori : GÜNCEL