Abdullah Gül Türkiye'ye döndü

  • Ana Sayfa
  • Abdullah Gül Türkiye'ye döndü
Abdullah Gül Türkiye'ye döndü
BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yurda döndü.Abone ol

65. Dönem BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde temaslarını değerlendirdi. Gül, PKK'nın sınırdışına çekiliyor haberleriyle ilgili olarak "eğer anlamışlarsa bu iyi bir gelişmedir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amerika'daki temaslarının ardından akşam saatlerinde Türkiye'ye döndü. Gül, gör nyc seo üşmelere üye devletlerin tamamının katıldığını ve Türkiye ile birlikte 139 ülkenin devlet ya da hükümet başkanları düzeyinde temsil edildiğini belirterek, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı'na tesadüf eden bu yılki toplantının ve gerçekleştirdiği temasların son derece yararlı olduğunu kaydetti.

Toplantı sonrasında bir ''Başkanlık açıklaması''nın kabul edildiğini ve bunun dünya kamuoyuna kendisi tarafından duyurulduğunu anımsatan Gül, ''Bu açıklama BM'nin barışı koruma, barışı inşa alanındaki faaliyetlerine yeni bir zemin kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızın somut bir nişanesidir''diye konuştu.

''TERÖRİST FAALİYETLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ''

Gül, daha sonra basın mensuplarını sorularını cevapladı. Bir gazetecinin ''Terör örgütü mensuplarının çatışmasızlık süreci devamı adına Türkiye topraklarından dışarı çıktıklarına dair haberler var. Bu konu ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Erbil'e yaptığı ziyaret ile ilgili düşünceleriniz nedir?'' şeklindeki sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

''Takdir edersiniz ki dünden beri yoldayız. Dolayısıyla bugünkü gelişmelere yönelik açıklamalar hakkında pek bir bilgim yok açıkçası. 12–13 saatlik yolculuktan sonra buraya ulaştık. Ama topraklarımız üzerinde hiçbir illegal, terörist faaliyete devletin güvenlik güçlerinin dışında silah taşınmasına hiçbir zaman tabiİ ki müsaade etmeyiz etmeyeceğiz. Bu bakımdan bunu eğer anlamışlarsa bu iyi bir gelişmedir. Bu, konuya dair genel bir açıklamadır. Diğer konuyla ilgili gelişmeleri öğreneceğim.''Kategori : POLİTİKA